You are currently viewing Zadbaj o serce w czasie upałów

Zadbaj o serce w czasie upałów

Badania profilaktyczne u kardiologa

Podobnie jak w latach ubiegłych synoptycy zapowiadają gorące lato. Również w czasie epidemii koronawirusa, wiele osób spędzi wakacje w domach, lasach i parkach. Często aktywności na świeżym powietrzu będzie towarzyszył wysiłek fizyczny. W związku z powyższym zwracamy się z apelem o odpowiednie nawadnianie organizmu!

Upały

Upały powyżej 25 stopni Celsjusza są niebezpieczne dla wszystkich. Z tym że osoby starsze znacznie częściej mają problemy z sercem, krążeniem czy ciśnieniem, a co za tym idzie istnieje dla nich większe zagrożenie. W tak upalne dni, dla naszego organizmu najważniejsze staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Nasze serce zaczyna bić szybciej, naczynia krwionośne rozszerzają się i zaczynamy się pocić.

W ten sposób organizm chroni nas przed przegrzaniem. Musimy wtedy zadbać o jak najlepsze nawodnienie oraz unikać długiego przebywania na słońcu. Nie oznacza to jednak, że całe wakacje należy spędzić w domu, wystarczy zadbać o prawidłową profilaktykę.

Profilaktyka

Szczególnie powinny zadbać o siebie osoby, które chorują na serce. Są one bowiem najbardziej narażone na omdlenia i zawały serca. Podczas upałów intensywnie się pocimy, a kiedy nie dbamy o nawadnianie, nasze ciśnienie spada. Kiedy dojdzie do gwałtownego spadku ciśnienia u osoby, której ciśnienie zazwyczaj jest podwyższone, będziemy mieli do czynienia z nieprawidłowym obiegiem krwi, co może doprowadzić np. do udaru mózgu.

Zatem jak chronić swoje serce? Najważniejsze są regularne wizyty jak i podjęcie leczenia kardiologicznego. Jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na dożycie późnej starości. Ponadto kardiolog profesjonalnie i wyczerpująco odpowie nam na pytania oraz wyjaśni jak dbać o siebie podczas upałów. Wizyta w poradni kardiologicznej pozwoli nam zrozumieć jak działa nasz organizm i co robić, aby być bezpiecznym.

Popularne zalecenia

Aby zapobiec udarowi, omdleniom i innym skutkom przebywania na słońcu warto podjąć następujące działania:

  • nawadniać nasz organizm odpowiednią ilością płynów. Noś zawsze butelkę wody ze sobą
  • utrzymywać dietę bogatą w witaminy i minerały
  • unikać bezpośredniego przebywania na słońcu
  • ograniczyć spożywanie alkoholu
  • zadbać o odpowiednie nakrycie głowy, parasol
  • osobom starszym zaleca się systematyczne mierzenie ciśnienia
  • starannie wywietrzyć mieszkanie rano i w nocy
  • zasłonić żaluzje lub zasłony aby ograniczyć bezpośrednie promieniowanie słoneczne
  • unikać dużych odsłoniętych powierzchni betonowych, asfaltowych z tworzyw sztucznych – tam temperatura jest znacznie wyższa

Nie warto również lekceważyć zaleceń kardiologa i przyjmowania przepisanych leków, gdyż każdego roku tysiące osób trafia do szpitala z podejrzeniem udaru. Każda z wyżej wymienionych wskazówek pomoże nam bezpiecznie przetrwać gorące dni i cieszyć się piękną pogodą.

Dodaj komentarz