You are currently viewing Zadbaj o serce w czasie upałów

Zadbaj o serce w czasie upałów

 • Post author:
 • Post category:Blog

Badania profilaktyczne u kardiologa

Podobnie jak w latach ubiegłych synoptycy zapowiadają gorące lato. W tym tygodniu według prognoz temperatura może przekroczyć nawet 35 stopnii. Często aktywności na świeżym powietrzu będzie towarzyszył wysiłek fizyczny. W związku z powyższym zwracamy się z apelem o odpowiednie nawadnianie organizmu!

Upały

Upały powyżej 25 stopni Celsjusza są niebezpieczne dla wszystkich. Z tym że osoby starsze znacznie częściej mają problemy z sercem, krążeniem czy ciśnieniem, a co za tym idzie istnieje dla nich większe zagrożenie. W tak upalne dni, dla naszego organizmu najważniejsze staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Nasze serce zaczyna bić szybciej, naczynia krwionośne rozszerzają się i zaczynamy się pocić.

W ten sposób organizm chroni nas przed przegrzaniem. Musimy wtedy zadbać o jak najlepsze nawodnienie oraz unikać długiego przebywania na słońcu. Nie oznacza to jednak, że całe wakacje należy spędzić w domu, wystarczy zadbać o prawidłową profilaktykę.

kardiolog Katowice urządzenie EKG, echo serca

Covid 19

Nie tylko temperatura otoczenia ma wpływ na kondycję naszego serca. Po okresie pandemii Covid 19 powoli pojawiają się niepokojące sygnały dotyczące pojawiającej się zwiększonej ilości zawałów i udarów mózgu również u młodych osób. Nie lekceważcie pierwszych objawów. Regularnie sprawdzajcie stan swojego serca u kardiologa. Zwykłe badanie EKG lub Echo Serca mogą zapobiec groźnym dla zdrowia i życia komplikacjom. Nie zapominajcie również o regularnym mierzeniu ciśnienia krwi.

Profilaktyka

Szczególnie powinny zadbać o siebie osoby, które chorują na serce. Są one bowiem najbardziej narażone na omdlenia i zawały serca. Podczas upałów intensywnie się pocimy, a kiedy nie dbamy o nawadnianie, nasze ciśnienie spada. Kiedy dojdzie do gwałtownego spadku ciśnienia u osoby, której ciśnienie zazwyczaj jest podwyższone, będziemy mieli do czynienia z nieprawidłowym obiegiem krwi, co może doprowadzić np. do udaru mózgu.

Zatem jak chronić swoje serce? Najważniejsze są regularne wizyty jak i podjęcie leczenia kardiologicznego. Jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na dożycie późnej starości. Ponadto kardiolog profesjonalnie i wyczerpująco odpowie nam na pytania oraz wyjaśni jak dbać o siebie podczas upałów. Wizyta w poradni kardiologicznej pozwoli nam zrozumieć jak działa nasz organizm i co robić, aby być bezpiecznym.

Popularne zalecenia

Aby zapobiec udarowi, omdleniom i innym skutkom przebywania na słońcu warto podjąć następujące działania:

 • nawadniać nasz organizm odpowiednią ilością płynów. Noś zawsze butelkę wody ze sobą
 • utrzymywać dietę bogatą w witaminy i minerały
 • unikać bezpośredniego przebywania na słońcu
 • ograniczyć spożywanie alkoholu
 • zadbać o odpowiednie nakrycie głowy, parasol
 • osobom starszym zaleca się systematyczne mierzenie ciśnienia
 • starannie wywietrzyć mieszkanie rano i w nocy
 • zasłonić żaluzje lub zasłony aby ograniczyć bezpośrednie promieniowanie słoneczne
 • unikać dużych odsłoniętych powierzchni betonowych, asfaltowych z tworzyw sztucznych – tam temperatura jest znacznie wyższa

Nie warto również lekceważyć zaleceń kardiologa i przyjmowania przepisanych leków, gdyż każdego roku tysiące osób trafia do szpitala z podejrzeniem udaru. Każda z wyżej wymienionych wskazówek pomoże nam bezpiecznie przetrwać gorące dni i cieszyć się piękną pogodą.