You are currently viewing USG bioderek dla niemowląt

USG bioderek dla niemowląt

USG bioderek dla niemowląt

Najbliższe terminy USG bioderek

21.02.2024

8.03.2024

Prawidłowa budowa stawów biodrowych jest niezbędna do prawidłowego chodzenia i utrzymania prawidłowej postawy. Dlatego ważnym badaniem, które każde dziecko musi przejść jest badanie USG bioderek.

Czy badanie USG bioderek jest obowiązkowe?

Tak. Jak pisaliśmy już wcześniej powinno się je wykonać w określonym okresie życia noworodka. Tylko dzięki badaniu przeprowadzonemu przez ortopedę można wykryć odpowiednio wcześnie wszelkie dysfunkcje, sprawdzić czy nogi mają jednakową długość, i czy dziecko nie posiada objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek.

Kiedy rodzice z dzieckiem powinni zgłosić się do poradni?

Najlepszym okresem do wykonania tych badań jest okres pomiędzy 6 tygodniem życia dziecka a końcem trzeciego miesiąca. Jednak zazwyczaj już w szpitalu w pierwszych dniach życia dziecka ortopeda wykonuje wstępne badanie, i w razie wykrycia nieprawidłowości kieruje noworodka na dalszą diagnostykę. Często dysfunkcje zostają również wykryte przez lekarza pierwszego kontaktu. Zaleca się również kontrolną wizytę po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Jak wygląda badanie USG bioderek?

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt wykonywane jest przez aparat ultrasonograficzny. Jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Głowica aparatu przyłożona do okolic biodra dziecka wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijając się od kości bioder wyświetlają obraz na monitorze komputera. Obrazy pokazują wewnętrzne struktury bioderek, główkę kości udowej i panewkę. Badanie USG nie boli, jedyną niedogodnością dla dziecka jest substancja „poślizgowa”, która umożliwia płynny ruch głowicy.

Kto w szczególności musi wykonać takie badanie?

USG bioderek należy wykonać w szczególności po porodzie pośladkowym, i u osób z rodzinnym obciążeniem dysplazją w szczególności u dziewczynek.

Czy badanie USG bioderek należy powtarzać?

Tak, nie tylko należy ale można uznać, że dbając o prawidłowy rozwój dziecka jest to naszym obowiązkiem. należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza ortopedy, który zasugeruje termin kolejnej wizyty.

Jaki jest koszt badania i gdzie można go wykonać?

Można go wykonać w wielu placówkach medycznych. W naszym NZOZ-ie można wykonać profilaktyczne badanie USG stawów biodrowych u dzieci.
Koszt badania: 180 zł.

Badanie wykonuje dr n. med. Maciej Żelawski, posiadający uprawnienia leczenia niemowlęcego stawu biodrowego metodą prof. Grafa. Autor i współautor publikacji w renomowanych Polskich i Zagranicznych czasopismach. Regularny udział w sympozjach i zjazdach zarówno czynny jak i bierny. Ukończony kurs USG narządu ruchu, w tym certyfikat kursu USG bioderek dziecięcych. Ukończone liczne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.

  • 2009 Ukończenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • 2010 Początek specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu – Szpital Miejski Sosnowiec
  • 2015 Tytuł doktora nauk medycznych
  • 2014 do teraz – Lekarz Reprezentacji Polski Seniorów  w Hokeju na Lodzie
  • 2017 Ukończenie specjalizacji w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
  • Zainteresowania: Medycyna sportowa, artroskopowi, schorzenia stóp. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Poradnia ortopedyczna, USG bioderek dla niemowląt

Często zadawane pytania

Ile kosztuje USG bioderek?

W naszej przychodni badanie USG bioderek u niemowląt wraz z konsultacją kosztuje 180 zł

Ile trwa badanie bioderek?

Na wizytę u naszego lekarza specjalisty zarezerwuj sobie 30 minut. Lekarz do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie więc czas wizyty może być różny.

Czy można umówić się na konkretną godzinę?

Tak wszystkie wizyty u lekarzy specjalistów umawiamy na konkretne godziny. Prosimy o punktualne przybycie najlepiej 10 minut przed zaplanowaną godziną.

W jaki sposób można zapłacić za wizytę?

Za wizytę można w naszej przychodni zapłacić gotówką lub kartą kredytową.