You are currently viewing Udar mózgu

Udar mózgu

  • Post author:
  • Post category:Blog

Zapobieganie udarowi mózgu

Uwaga na upały

Podnosi się temperatura za oknem. W czasie upałów dużej grupie osób pogarsza się samopoczucie. Nie lekceważcie pierwszych objawów. Dbajcie o to aby dużo pić, unikać słońca i zbyt gorących pomieszczeń.  Pamiętajcie również o regularnych wizytach u kardiologa!

Zapobieganie udarowi mózgu – umów się do kardiologa!

Udar mózgu to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób naczyniowych. Polega na obumarciu części mózgu przez zatrzymanie do niego dopływu krwi. Ponad 70% zachorowań kończy się kalectwem; niedowładem kończyn lub częściowym paraliżem ciała. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku.  Każdy kolejny udar potęguje niepełnosprawność zarówno psychoruchową jak i intelektualną.

Do najczęstszych przyczyn udaru zalicza się nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca (np. migotanie przedsionków). Objawy udaru mózgu to min: porażenie mięśni twarzy i niedowład kończyn, zazwyczaj po jednej stronie ciała. Udaru mózgu nie poprzedzają żadne wcześniejsze objawy. Może zaskoczyć nas w każdej sytuacji; nawet podczas wykonywania codziennych czynności.

Warto zapobiegać.

W przypadku takiej choroby powinno się dmuchać na zimne. Profilaktyka gra tutaj ważną rolę. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego radzą wpleść do naszych codziennych obowiązków mierzenie tętna. Przy arytmii serca ryzyko udaru wzrasta, aż pięciokrotnie! Migotanie przedsionków (czyli arytmia) jest trudne w zdiagnozowaniu. Nieleczone prowadzi do licznych powikłań zakrzepowo-zatorowych; czego następstwem może być udar mózgu, kalectwo, a nawet śmierć. Dlatego takie istotne jest regularne mierzenie pulsu – pomaga zawczasu wykryć problem.

Badanie własną rękę.

Badanie tętna nie wymaga od nas specjalistycznych zdolności. Możemy wykonać je sami, bądź poprosić kogoś bliskiego. Musimy pamiętać, że badanie nie może być poprzedzone wysiłkiem fizycznym. Powinniśmy unikać także silnego pobudzenia emocjonalnego. Aby zbadać puls należy: ułożyć trzy palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) w małym zagłębieniu po wewnętrznej stronie nadgarstka. W tym miejscu natrafimy na tętnicę promieniową . Właśnie tam będziemy w stanie wyczuć tętno. Siła nacisku palców nie powinna być duża. Przez 30 sekund liczymy uderzenia, które wyczujemy. Tę liczbę należy pomnożyć przez dwa – w taki sposób otrzymamy częstotliwość tętna na minutę. U dorosłych tętno spoczynkowe wynosi około 60 uderzeń na minutę, a u ludzi w podeszłym wieku 70 uderzeń. Oczywiście jednorazowe stwierdzenie jakichś nieprawidłowości o niczym jeszcze nie świadczy. Po jakimś czasie od badania warto je powtórzyć. Jeśli ponownie nasz wynik minie się z normą, powinniśmy wybrać się do lekarza.

Pomocna dłoń.

Lekarze i pielęgniarki naszej Przychodni NZOZ All-Medicus zawsze służą Państwu pomocą. Lekarz oprócz badań tętna może wykonać w swoim gabinecie badanie EKG lub echo serca. Pielęgniarki każdemu pacjentowi wykonują badanie ciśnienia krwi. Są to badania pozwalające monitorować migotanie przedsionków. Taka wczesna diagnostyka pozwoli nam wykryć ewentualny problem lub pożegnać się z podejrzeniami. Udary spowodowane migotaniem przedsionków mogą być leczone; zastosowanie tzw. leczenia przeciwkrzepliwego zmniejsza ryzyko zawału o 80%. Poza dbaniem o siebie warto też pomyśleć o najbliższych. Zawsze możemy przyczynić się do uchronienia kogoś od udaru – jednej z największych przyczyn zgonów w naszym kraju. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej poradni kardiologicznej.