Światowy Dzień Autyzmu

  • Post author:
  • Post category:Blog

Autyzm

2 kwietnia 2017 roku obchodzono Światowy Dzień Autyzmu. Tym razem nie zapomniano o obchodach również w Katowicach. Na katowickim rynku stanęły namioty, w których udzielano informacji na temat tego czym jest autyzm, jak go rozpoznać i jak radzić sobie z osobami dotkniętymi autyzmem, niepełnosprawnością sprzężoną i zespołem Aspergera. Organizatorzy mogli liczyć na pomoc Policji, która specjalnie na tą imprezę przybyła ze swoją maskotką Sznupkiem, Straży Miejskiej, która tym razem nie wystawiała dzieciom mandatów za malowanie po chodnikach Placu Kwiatowego kredą, kibicom z maskotką GieKSik. Opuszczając katowicki rynek około godziny 19 namioty imprezy ciągle stały pod Urzędem Miasta

Autyzm

to choroba pojawiająca się zaraz po urodzeniu lub w przeciągu zaledwie 36 miesięcy od urodzenia. Osoby z taką samą diagnozą mogą mieć różne typy objawów i zachowań. Wykrywa się go średnio w 1 na 100 przypadków. Nie wiadomo dokładnie co go powoduje. Hipotezy mówią, że zależy albo od czynników biologicznych lub od psychicznych. Objawy to między innymi brak okazywania uczuć, trudności w kontaktach interpersonalnych. Objawia się zamykaniem osoby z dysfunkcją we własnym świecie, poprzez odcięcie od wszelkich bodźców świata zewnętrznego. Dla chorego może to oznaczać wewnętrzną pustkę lub przeciwnie olbrzymią ilość przeżyć i wewnętrznych doświadczeń. Osoba dotknięta autyzmem może być w szczególności w dzieciństwie nadwrażliwa na zapachy, dotyk, dźwięki, światło.

Jak leczy się autyzm w szczególności u dzieci? Leczenie opiera się przede wszystkim na specjalnej edukacji oraz zastosowaniu terapii behawioralnej. Dla dzieci powstają specjalne przedszkola i szkoły zazwyczaj integracyjne, w których realizowane są programy Wczesnego Wspomagania Rozwoju dzieci zwane WWRD. Dzięki coraz wcześniejszym diagnozą, odpowiednio dobranym terapią coraz częściej udaje się zniwelować wiele objawów choroby.
Zarówno lekarze naszej Przychodni NZOZ All-Medicus jak i nasi pacjenci często na korytarzach budynku spotykają dzieci i rodziców uczęszczających do placówek edukacyjnych znajdujących się w naszym budynku. Mieści się tu zarówno Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w szczególności dla dzieci z autyzmem „Akademia Mądrych Sówek” jak i Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” prowadząca oddziały integracyjne dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. My już od roku obserwujemy działalność tych placówek i doceniamy ich ciągły rozwój i zmiany, które powodują, że dzieci i uczniowie czują się tu coraz lepiej a wzrost ich liczby świadczy o tym, że placówki choć są na rynku zaledwie od roku, dobrze wykonują swoją pracę.