You are currently viewing Morfologia porady

Morfologia porady

  • Post author:
  • Post category:Blog

Badania laboratoryjne w NZOZ All Medicus

Jak przygotować się do badania krwi?

Morfologia to podstawowe badanie krwi. Jest zabiegiem nie tylko pozwalającym zdiagnozować chorobę, ale także pozwala jej zapobiec. Dzięki wczesnym wykryciu wszelkich nieprawidłowości, możemy oszczędzić sobie wiele kłopotu. Na wyniki badania krwi może wpłynąć bardzo dużo czynników. Ważne jest, żeby ograniczyć szanse na fałszywe wyniki. W tym celu pacjent powinien zastosować się do kilku ważnych zasad.

Morfologia o czym powinien pamiętać pacjent?

Badanie wykonywane jest zwykle w godzinach porannych, najczęściej od 6:00 do 9:00 rano. Służy to dwóm ważnym aspektom. Pierwszym jest wypoczęcie. Pacjent powinien być dobrze wyspanym. Drugim jest ułatwienie pobytu na czczo.

Stawienie się na badania na czczo pozwala zminimalizować szansę na zafałszowanie wyników zawartością posiłku badanego. Bardzo słodkie lub tłuste potrawy potrafią wpłynąć na poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. Z tego powodu, zaleca się pacjentowi nie spożywać żadnych posiłków przez około 12 godzin przed badaniem. Dopuszcza się w tym czasie picie wody, ale także w nie za dużych ilościach. Alkohol nie powinien być spożywany przez 2 – 3 doby przed badaniem. Wszelkie używki wpływają na wyniki badań.

Badany powinien odpocząć i spędzić ok. 30 minut przed badaniem na siedząco. Pozycja pionowa, wyprostowana może spowodować przesuwanie się płynów w organizmie co może wpłynąć na wyniki. Ważne jest to, by pacjent był możliwie jak najbardziej zrelaksowany. Stres powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi.

Przed samym zabiegiem, pacjent może upewnić się czy jest on przygotowany prawidłowo. Po wejściu do gabinetu, zwróć uwagę na trzy ważne rzeczy:

  • Czy badający nakleił na probówkę naklejkę z kodem kreskowym identyfikującą pacjenta,
  • Czy badający dokładnie umył ręce przed zabiegiem,
  • Czy badający założył świeżo wyciągnięte, sterylne rękawiczki.

Po badaniu, należy zacisnąć miejsce pobrania przez ok. 10 minut oraz unikać w tym czasie wzmożonego wysiłku. Jeśli po zabiegu, nie czekają cię inne, warto zjeść jakiś mały posiłek.
Otrzymane wyniki najłatwiej odczytuje się poprzez porównanie ze standardową ilością składników krwi, zawartych w normach. Jednak ich interpretacja zawsze należy do lekarza!

Badania laboratoryjne w NZOZ All Medicus

Zapraszamy do wizyty w naszym punkcie poboru i zapoznania się z cennikiem badań laboratoryjnych.

Laboratorium analityczne diagnostyka