Leczenie boreliozy

Informujemy, że nasza poradnia chorób zakaźnych przez cały rok przyjmuje pacjentów chorych na boreliozę.

Borelioza

Choroba z Lyme, lepiej znana jako bolerioza to obecnie problem, któremu nie udało jeszcze bezpiecznie i skutecznie zapobiec. Zjawisko to jest znane w krajach Europy Środkowej, Rosji, Skandynawii, a także Ameryce i Australii. Polska należy do rejonów endemicznych, co oznacza, iż
bolerioza występuje na jej terenie od lat, a liczba zachorowań nie maleje.

Nasi specjaliści z naszej poradni chorób zakaźnych informują, że liczba zachorowań wzrasta z roku na rok. Nieznana jest dokładna liczba zachorowań w Polsce. Według raportu Państwowego Zakładu Higieny, szacuje się, iż w 2016 roku zgłoszono niemal 22000 przypadków. W zatrważającym tempie z roku na rok, wzrasta liczba zgłoszeń. W 2010 niespełna 9200 przypadków, w 2000 tylko 1850. Liczba jest imponująca, niemniej wciąż może być zaniżona ze względu na niską wykrywalność choroby.

Wykrywalność

Zakażenie jest ciężkie do wykrycia, często słyszymy o nietrafnej diagnozie i niewłaściwym leczeniu. Warto zauważyć, iż objawy towarzyszące chorobie mogą być bardzo zróżnicowane, nie ma typowego przebiegu, co jest niezwykle kłopotliwe dla odpowiedniej diagnozy. Najbardziej charakterystycznym pierwszym objawem jest rumień – jednak nie występuje on u wszystkich chorych. Statystyki mówią, iż pojawia się u 70-80% zakażonych osób. Bolerioza może się ukrywać w organizmie przez długi czas, czasami lata i zaatakować w dowolnym momencie, prowadząc do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Niezwykle ważne jest rozpoczęcie leczenie na wczesnym etapie choroby, przy pojawieniu się pierwszych, niepokojących objawów.

Poradnia chorób zakaźnych

Warto zadbać o odpowiednią opiekę, aby uniknąć dodatkowych powikłań
spowodowanych nieodpowiednim oddziaływaniem. Poradnia NZOZ All-Medicus w Katowicach zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób zakaźnych takich jak:

Występowanie boreliozy

Choć za rejony najbardziej narażone uważa się m.in . Podlasie, Podkarpacie, Małopolskę, a także Śląsk, nie oznacza to, iż inne tereny są wolne od zachorowań. Nie można jednoznacznie określić obszarów pod tym względem bezpiecznych. Odpowiednia wilgotność, temperaturą, roślinność oraz występowanie zwierząt to warunki sprzyjające rozmnażaniu się kleszczy, zatem narażeni jesteśmy w lasach, na podmokłych terenach, łąkach, a nawet w parkach czy ogródkach.

Zobacz pozostałe nasze wpisy

Udostępnij

1 comment on “Choroby zakaźne – borelioza”

  1. Maciek

    Polecam przychodnię. Szybka diagnostyka i rozpoczęte leczenie. Nie warto zwlekać i zastanawiać się nad wizytą u specjalisty. lekarz rodzinny wręcz stwierdził, że symuluję…

Comments are closed.
Call Now Button