Czym jest przeszczep mikroflory jelitowej?

Przeszczep flory jelitowej jest procedurą, w której zakwalifikowanemu pacjentowi podaje się spreparowaną w warunkach laboratoryjnych florę jelitową. Flora jelitowa pozyskiwana jest w specjalnym laboratorium od zdrowego dawcy.

Celem przeszczepu mikroflory (mikro bioty), jest zastąpienie chorobotwórczych bakterii, prawidłową florą bakteryjną zdrowego dawcy. Odpowiedzialne za częste biegunki są bakterie Clostridium Difficile. Bakterie te często leczone wielotygodniową antybiotykoterapią są nieskutecznie eliminowane z organizmu chorego. Stąd przeszczep flory może być dla takich chorych skuteczną alternatywą dla leczenia wielu schorzeń układu pokarmowego. Sprawdza się również w przypadku chorób autoimmunologicznych, w tym w zespole jelita drażliwego, choroby Crohna. Wykorzystywany jest również w przypadku wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.

Przeszczep flory jelitowej – historia

Zabieg został po raz pierwszy udokumentowany w 4 wieku Chinach. Również w naszym kraju był znany pod postacią „brązowej zupy”. Jest on używany przez ponad 100 lat w medycynie weterynaryjnej. W wielu krajach od dziesięcioleci jest stosowany jako pierwsza linia obrony lub, jako leczenie z wyboru C. diff.
W Polsce ciągle jest wielu pacjentów, którzy nigdy nie słyszeli o tej metodzie leczenia. Natomiast wskaźnik jej sukcesu w leczeniu nawracających C. diff. szacuje się na ponad 90%.

Przeszczep flory jelitowej w naszej Przychodni

Przeszczep flory jelitowejW naszej przychodni, od kilku tygodni, chorzy mogą poddać się zabiegowi przeszczepu mikroflory. Zabieg polega na wprowadzeniu przez wykwalifikowaną osobę zdrowej flory bakteryjnej za pomocą sondy. Flora wprowadzana jest bezpośrednio do okrężnicy chorego. Może być również wykonany podczas takich zabiegów jak gastroskopia i kolonoskopia. Zdrowa flora bakteryjna pozyskiwana jest od dawcy w jedynym dopuszczonym do takich pobrań laboratorium w Polsce. Następnie kurierem medycznym dostarczana jest w specjalnych opakowaniach do naszej przychodni. Czas zabiegu wynosi około 15- 20 min. Jego koszt wynosi na dziś 1000 zł. Prawdopodobnie jesteśmy jedyną placówką na Śląsku świadczącą komercyjnie tą usługę!

Jeżeli potrzebujecie Państwo dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z rejestracją i konsultacji z naszymi specjalistami:

Dr n. med. Jan Pruszowski
Lek. med. Zofia Kwaśniewicz

Udostępnij