Mikroflora jelitowa

mikroflora jelitowaZgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „Biological Psychiatry” małe dzieci posiadające przewagę określonych bakterii w mikroflorze jelitowej osiągają znacznie lepsze wyniki w testach badających zdolności poznawcze. W badaniu wzięło udział około dziewięćdziesiąt dzieci. Po pierwszym roku życia pobrano u nich próbki kału, które następnie zbadano pod kątem występowania różnych bakterii. Po kolejnym roku przeprowadzono testy oceniające ich zachowanie i umiejętności poznawcze. Szczególną uwagę zwrócono na sprawność ruchową, rozwój mowy i zdolność postrzegania i uczenia się. Na podstawie wyników badań ustalono, że dzieci posiadające więcej bakterii szczepu Bacteroides osiągnęły najwyższe wyniki.

Kolejne badania prowadzone będą aby zbadać mechanizmy, które stoją za wpływem mikroflory jelitowej na rozwój mózgu. Być może w przyszłości za pomocą przeszczepu kału u małych dzieci będzie możliwe kształtowanie ich zdolności poznawczych i motorycznych. Zdaniem naukowców jest to duża szansa dla dzieci z różnymi dysfunkcjami takimi jak autyzm czy zespół Aspergera. O szczegółach badań można poczytać na stronie www.biologicalpsychiatryjournal.com

Przeszczep mikroflory jelitowej

O znaczeniu mikroflory jelitowej, pisaliśmy ostatnio w kontekście przeszczepów flory bakteryjnej wykonywanych w naszej przychodni ( Przeszczep flory jelitowej). Przeszczep mikroflory to jak dotąd jedyna skuteczna metoda leczenia przewlekłych biegunek wywołanych bakterią Clostridium Difficile. Metoda ta znana jest od starożytności. Współcześnie polega ona na pobraniu od zdrowego dawcy flory jelitowej w specjalnym laboratorium. Następnie próbka dostarczana jest kurierem medycznym bezpośrednio do naszej przychodni. Pacjent po uprzednich badaniach lekarskich w poradni gastrologicznej poddany zostaje zabiegowi przeszczepu. Zabieg polega na wprowadzeniu przez wykwalifikowany personel zdrowej flory bezpośrednio do okrężnicy chorego przy pomocy zgłębnika żołądkowego. NZOZ All-Medicus wykonał już kilkanaście tego typu zabiegów i możemy potwierdzić, że skuteczność tej metody w leczeniu chorych zarażonych bakterią Clostridium Difficile wynosi ponad 90%. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu.

Podsumowując, okazuje się, że bakterie żyjące w naszych jelitach (mikroflora jelitowa) mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, zachowania i zdolności poznawcze. Tak więc oprócz bezpośrednich zabiegów duże znaczenia mają również wszelkie diety oczyszczające organizm z pasożytów i grzybów zmieniające florę jelitową w naszych jelitach. Trudno dziś sobie wyobrazić co przyniesie nam przyszłość. Być może już za kilka lat przeszczep mikroflory będzie bardzo popularnym zabiegiem nie tylko u osób chorujących.

Źródła: www.biologicalpsychiatryjournal.com, www.naukawpolsce.pap.pl, www.oczyszczanie-organizmu.com

Udostępnij